Karabük’ten sonra gözler oraya döndü: Türkiye ile ABD kafa kafaya… Odatv ülke ülke karşılaştırdı

Türkiye son yıllarda yabancı öğrenci akınına uğradı. Karabük Üniversitesi’ndeki yabancı öğrenci sayısı tartışma yaratmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de okuyan yabancı uyruklu öğrenci sayısının 1 milyon 6 bin 821 olduğu ortaya çıktı. Yabancı öğrenciler sıralamasında Suriyeli öğrenciler birinci gelirken Irak, Afganistan, İran, Özbekistan, Mısır, Kazakistan gibi ülkelerden öğrencilerin yoğun şekilde eğitim için Türkiye’yi tercih etmesi dikkat çekti.
Türkiye’de 1 milyon 6 bin 821 yabancı öğrenci olduğu açıklanırken rakam gelişmiş ülkelerdeki öğrenci sayılarıyla karşılaştırıldı. ABD’de 2022- 2023 döneminde 1 milyon 57 bin 188 yabancı öğrenci eğitim aldı. İngiltere’de ise bu sayı 718 bin 85.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye’nin en fazla uluslararası öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasına girdiğini söyledi. Türkiye’deki yabancı öğrenci sayısının 350 bin olduğunu belirtti. Almanya’da 2022/2023 Kış Döneminde birinci sınıflarda yabancı öğrenci sayısı yaklaşık 93 bin olarak kayıtlara geçti. Almanya’da bu sayının ‘rekor’ olduğu açıklanmıştı. 2021-2022 döneminde, Fransa’da kayıtlı uluslararası öğrenci sayısı yüzde sekiz artarak 400.000’in üzerine çıktığı ve bu sayısının tüm zamanların en yüksek yabancı öğrenci sayısı olduğu belirtilmişti.

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın ekonomik gelişme düzeyinin Türkiye’nin üzerinde olması gelişmiş ülkeleri geçen sayıda yabancı öğrencinin ülkede ağırlanmasını tartışmaya açıyor. Ancak iktidarın bu konuda politikasının değişmeyeceği de ortaya çıktı. Çünkü YÖK Başkanı Özvar, Prof. Dr. Özvar, uluslararasılaşmanın, Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler için stratejik hedef olduğunu belirterek “Hedefimiz, uluslararası öğrenci sayısında dünyada ilk 5’e girmektir.” dedi.
Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir